معرفی وبلاگ
تبلاگ نیوز،پایگاه خبری-وبلاگی موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان برای انعکاس اخبار و رویدادهای وبلاگی سامانه وبلاگ تبیان و شناسایی و معرفی وبلاگ نویسان تبیان است
صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 532234
تعداد نوشته ها : 135
تعداد نظرات : 528
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

امنيت در وبلاگ‏نويسي

 

وبلاگ تبيان، وبلاگ

 


 

از آن‏جا كه حفظ امنيت و حريم خصوصي در فضاي اينترنت بسيار مهم و جدي است، تصميم گرفتيم تا در اين بحث شما را با امنيت در وبلاگ‏نويسي آشنا كنيم.

 

 


 

از آن‏جا كه حفظ امنيت و حريم خصوصي در فضاي اينترنت بسيار مهم و جدي است، تصميم گرفتيم تا در اين بحث شما را با امنيت در وبلاگ‏نويسي آشنا كنيم.

 

انتخاب رمزهاي عبور مناسب

 

شكي نيست كه اولين و شايد مهم‏ترين قدم در جهت حفظ امنيت، انتخاب پس‏ووردهاي مناسب است. براي انتخاب پس‏وورد به چند نكته كليدي بايد توجه كنيد:

 

-حفظ حريم خصوصي در فضاي اينترنت، مساله بسيار مهم و جدي‏اي است كه همواره بايد به آن توجه داشت. روي پس‏ووردهايتان حساس باشيد و هرگز برخي از آن‌ها را كم اهميت‌تر تلقي نكنيد؛ زيرا ممكن است همان اكانت ساده و بي‌اهميت شما، راه ورود هكرها به اطلاعات مهم تان باشد.

 

- از پس‏ووردهاي طولاني و مشتمل بر حروف بزرگ و نشانه‌ها استفاده كنيد.

 

-البته انسان از حفظ پس‏ووردهايي با خصوصيات بالا عاجز است؛ بنابراين از نرم‌افزارهايي مناسب براي نگهداري آنها مانند last pass و Keepass و غيره استفاده كنيد و هرگز از روش‌هاي خطرناكي مانند يادداشت آنها در درون دفترچه يادداشت‏تان استفاده نكنيد.

 

-از كلمه‌هايي كه در هنگام سخن گفتن بر آنها تكيه مي‌كنيد، به عنوان كلمه عبور استفاده نكنيد؛ زيرا از اولين گزينه‌هاي يك هكر در زمان حدس زدن پس‏وورد شماست.

 

- در آخر از اطلاعات تماس خود و نزديكان‏تان و يا اطلاعات هويتي و شناسايي هرگز به عنوان رمز عبور استفاده نكنيد.

 

با رعايت همين نكات ساده و كمي تدبير در انتخاب پس‏وورد، تا حد زيادي به امنيت خودتان كمك كرده‏ايد.

 

حفظ امنيت در زمان ورود محتوا

 

به‏روز رساني مداوم وبلاگ و ارائه محتواي جديد به بازديدكننده، شرط لازم زنده بودن يك وبلاگ است. خواننده‏هاي ثابت يك وبلاگ، مرتبا از شما مطالب جديد مي‌خواهند و اين انتظار را دارند كه در بازه‌هاي مشخص به محتواي جديدي دسترسي پيدا كنند. بنابراين ورود محتوا يكي از كارهايي است كه شما به عنوان بلاگر به دفعات و در شرايط مختلف زماني و مكاني انجام مي‌دهيد. اين همان نقطه‌اي است كه شما آسيب‌پذيريد. لذا دقت كنيد كه از نظر ناشناس ماندن هويت و يا امنيت عمومي بايد نكات زيادي را رعايت كنيد.

 

انتخاب مرورگر

 

اين‏كه براي گشتن در وب از چه مرورگري استفاده مي‌كنيد، بر روي امنيت شما تأثير مستقيم دارد. حتما از يك مرورگر امن مانند فايرفاكس يا كروم يا اپرا استفاده كنيد. اگر از فايرفاكس استفاده مي‏كنيد، افزونه Noscript را بر روي آن نصب كنيد. با اين كار، از اجراي كدهاي مخرب در قالب Javascript و يا نرم‏افزارهاي مشابه كه به صورت خودكار و بالقوه توانايي اجرا شدن بر روي كامپيوتر شما را دارند، جلوگيري مي‏كنيد.

 

در شرايطي كه مطالب وبلاگ شما به گونه‏اي است كه فاش شدن هويت شما خطراتي را برايتان به همراه دارد، بايد به نحوي عمل كنيد كه هويت و در واقع IP و موقعيت مكاني شما مشخص نشود.

 

TOR يك نرم‏افزار رايگان است كه با ايجاد تونل‌هاي مجازي در محيط اينترنت، احتمال كنترل شما توسط سايرين را كم مي‌كند و با هدف حفظ امنيت گروه‌هاي مختلف كاربران به وجود آمده است. خوب است بدانيد كه حتي زماني كه به صورت رمزنگاري شده اطلاعاتتان را در شبكه منتقل مي‌كنيد، تنها بخش اصلي فايل شما و محتواي آن رمزنگاري مي‌شود و در بعضي شرايط قسمت ديگر فايل كه اصطلاحا "هدر" نام دارد و حاوي اطلاعات مهمي شامل نوع فايل، حجم و مقصد است، قابل دسترسي توسط ارائه‏دهندگان خدمات اينترنت است.

 

Tor با انتقال فايل بين كامپيوتر هاي مختلف درون شبكه، ضمن تغيير ip ، امكان تعقيب فايل را تقريباً غيرممكن مي‏كند.

 

آپديت اي‏ميلي

 

برخي از سرويس‏بلاگ‏ها، يك اكانت اي‏ميل براي شما ايجاد مي‌كنند و هر اي‏ميلي كه به آن آدرس ارسال كنيد، به عنوان يك پست در وبلاگ‏تان منتشر مي‏شود. استفاده از اين امكان بسيار منطقي است و بدين صورت ديگر مجبور به اتصال به پنل مديريت و وارد كردن پس‏وورد خود براي گذاشتن يك پست جديد نيستيد. البته فراموش نكنيد كه اين آدرس اي‏ميل بايد نزد خودتان مخفي بماند.

 

امنيت كامپيوتر شخصي

 

رعايت تمام اين موارد در صورتي كه كامپيوتر شخصي و سيستم عاملتان از امنيت كافي برخوردار نباشد، بي‌فايده است. فراموش نكنيد كه سيستم عاملتان را هميشه به‏روز نگه داريد و آخرين آپديت‏هاي امنيتي را روي آن نصب كنيد.

 

از نصب نرم‏افزارهاي متفرقه و اجراي فايل‌هايي كه نمي‌شناسيد، خودداري كنيد. اگر از ويندوز استفاده مي‏كنيد، يك آنتي‏ويروس مناسب روي كامپيوتر نصب كنيد. سه انتخاب خوب آنتي‏ويروس‏هاي رايگان، Avira، Avast و AVG هستند.

 

در كنار آنتي‏ويروس‏ها، نرم‏افزارهاي ضدجاسوس‏افزار و تبليغ‏افزار هم داشته باشيد. دو گزينه رايگان و مناسب: Adaware و Spybot هستند. در نهايت، روشن كردن Firewall سيستم عامل هم فراموش نشود.

 

تهيه بك‌آپ نگهداري فايل‌هاي پشتيبان

 

اگر از سيستم‌هاي وبلاگ‏دهي عمومي استفاده نمي‌كنيد، نياز است كه به صورت دوره‌اي از اطلاعات خود بك‌آپ‌گيري كنيد تا در صورت بروز مشكل، محتواي خود را از دست ندهيد. امنيت اين محتواي پشتيبان هم مهم است؛ زيرا علاوه بر محتواي شما، اطلاعات بازديدكنندگان شما شامل IP و نظراتشان نيز در اين محتوا جاي دارد و مي‌تواند خطراتي را در صورت افشاي اطلاعات براي آنها به وجود آورد.

 

اين اطلاعات را در محل‌هاي امني نگهداري كنيد و توسط نرم‌افزارهاي مخصوص رمزنگاري كنيد. يكي از نرم‌افزارهايي كه اين كار را به خوبي برايتان انجام مي‌دهد TrueCrypt است كه به عنوان يك گاوصندوق محل امني را براي اطلاعاتتان به وجود مي‌آورد.

 

از نگهداري فايل‌هاي منقضي شده و بي‌ارزش خودداري كنيد و فقط آخرين نسخه‌ها را حفظ كنيد.

 

 


 

باشگاه كاربران تبيان ـ برگرفته از انجمن وبلاگ‏نويسان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1390/6/19 14:11
X